Carl Duisberg Türkiye

Dil Eğitimi Blogu

Dil Eğitimi Üzerine Güncel Yazılar

2 Yıllık Önlisans Mezunlarına Müjde!

Yazar Didem Özenç
Didem Özenç
Didem Özenç Henüz Bir Tanıtım Cümlesi Yazmadı
Yazar Çevrimdışı
Tarih: Cuma, 18 May 2012
Kategori: Genel

NEDEN ALMANYA'DA LİSANS?

Almanya, Mühendislik alanında Avrupa’daki en iyi üniversitelere sahip!

Bilimsel araştırma olanaklarının zenginliği, modern laboratuvarlar, köklü prestijli Teknik Üniversiteleri, teknoloji ve otomotiv sektörünün dünyaca ünlü firmalarında sağladığı staj olanaklarıyla Almanya, özellikle mühendislik eğitimi için ideal bir tercih olacaktır.

Sadece 2 senelik önlisans diplomanızla Lisans Eğitimi’nizi Almanya’da yapın!

Hiçbir sınav engeline takılmadan, Almanya’da YÖK denkliği olan üniversitelerde lisans tamamlama eğitimi alıp, üniversite mezunu olabilirsiniz!
Ülkemizde Meslek Yüksek Okulları olarak bilinen 2 yıllık üniversitelerden mezun olan öğrenciler, üniversite mezunu sayılmadıkları ve  iş bulma olanaklarının sınırlı olması nedenlerinden dolayı lisans eğitimlerini 4 seneye tamamlayarak üniversite mezunu olmak istiyorlar.

Almanya’da Lisans Tamamlama Eğitimi için DGS ya da LYS sınavlarına girmenize gerek yok!

Almanya’da lisans tamamlama eğitimi için sadece Türkiye’de 2 senelik ön lisans bölümünden mezun olduğunuzu veya okuduğunuzu ispat etmeniz yeterlidir. Hiçbir sınav engeline takılmadan  Türkiye’de okuduğunuz  bölüm ya da benzer bir bölüme  devam ederek lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

"Almanya’da lisans eğitiminizin  süresi 3 yıldır"

Almanca dil bilginiz yeterli değil ise 1 sene hazırlık okuyarak eğitiminize başlayabilirsiniz. Transkriptiniz okul tarafından incelendikten sonra uygun görülmesi halinde okuyacağınız bölüm ile ön lisans eğitiminizdeki ortak derslerinizin kredisini düşük ihtimalle de olsa belki saydırabilirsiniz. Fakat bunun hiçbir garantisi yoktur. Dosya üniversite tarafından incelendiği zaman nihai durum belli olur.

Almanya’daki lisans tamamlama eğitiminiz sayesinde en az bir yabancı dili çok iyi derecede öğrenmiş olursunuz.

Lisans tamamlama eğitiminiz için yeterli yabancı dil bilgisine sahip değilseniz ilk yılınızı hazırlık eğitimi ile geçirirsiniz.

Almanya’da lisans eğitimi alacağınız tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır!

Almanya’da lisans tamamlama eğitiminin maliyeti hiç de sandığınız gibi yüksek değildir.
Konaklama, ulaşım, beslenme ve sosyal yaşam giderleri dahil Almanya’da eğitim görmenin toplam maliyeti ülkemizdeki toplam eğitim maliyeti ile karşılaştırıldığında hiç de farklı değildir, hatta Almanya’nın bazı şehirlerinde eğitim görmenin Türkiye’den daha bile ekonomik olduğu söylenebilir.

Konaklama, ulaşım, beslenme ve sosyal yaşam giderlerinin aylık ortalama 650-700 Euro civarında olduğu Almanya’da eğitim harç ücretleri ise üniversite, ülke ve bölüme göre değişmekle birlikte ortalama yıllık maksimum 1000 Eurodur.

Bu yazıyı değerlendir
0 oy

Yorumlar

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmadı. Aşağıdaki formu kullanarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz

Yorumunuzu paylaşın

Misafir
Misafir Perşembe, 30 Temmuz 2015